Neden ikinci el eşya kullanılmalı?

1. Para tasarrufu

En önemli kriterlerden biri: İkinci el eşya, yeni olandan daha ekonomiktir. Genel olarak söylemek gerekirse, ikinci el eşya yeni olana göre %50 daha ucuzdur. Örneğin standart yeni bir oturma odası takımını 3000 TL’nin altında alamazsınız, fakat mağazamızı ziyaret ederek benzer ürünleri çok rahatlıkla 1000 TL civarında satın alabilirsiniz. İstediğiniz ürünleri, yenisinin nerdeyse 1/3 fiyatına, mağazalarımızdan temin edebilirsiniz.

İkinci el eşyalarınız için yüksek fiyat teklifi alın

2. Çevreyi korur

İlk bakışta ikinci el eşya kullanımının çevreye nasıl bir fayda sağlayacağı kafa karıştırıcıdır. Aslında ikinci el eşya kullanımı sayesinde dolaylı olarak çevreyi koruruz.

Yeni eşya üretmek için hammadde, su, enerji vb. tüketimler gerçekleştirilir. Örneğin bir kumaş üretiminde bile en az 7 aşamalı bir süreç yaşanır. Bu süreç içinde sadece zamanı tüketilmez aynı zamanda birçok malzeme de tüketilir. Bu süreç içinde egzoz emisyonu gerçekleşir, ayrıca çevreye zararlı olabilecek kimyasallar kullanılır. Bu eşyaların daha sonra çevreye atılması da dünyanın daha çok çöp barındırmasına sebep olur. Bu durumda da çöpten kurtulmak için gereksiz bir zaman ve efor harcanır. Oysa ikinci el eşya kullanmak sürdürülebilirlik açısından çok iyi bir alternatiftir.

3. Geri dönüşümü destekler

İkinci el eşyalarınızı geri dönüşüm sürecine sokabilirsiniz. Bu, sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaz aynı zamanda yerel ekonomiye katkınız olur ve yeşil yaşam hareketini desteklemiş olursunuz. Eşyalarınızı satmak yerine uygun yerlere bağışta da bulunabilirsiniz. Artık sizin için cazibesini yitirmiş birçok eşyanın başkalarının hayatını aydınlatacağından emin olabilirsiniz.

4. Denenmiş ve test edilmiştir

Satın alacağınız ürünün özelliklerini tam olarak biliyorsanız ve bu özellikleri gözlemleyebiliyorsanız, ikinci el eşya satın almak, sıfır eşya almanın taşıdığı bazı risklerden sizi kurtarabilir. Çünkü bu ürünler uzun süreli teste tabi tutulmuşlardır aslında ve aradığınız özellikleri hala taşıyorsa demek ki testi geçmiştir. Örneğin, çanta almak istediğinizde, yıllarca kullanılmış ve birçok macera atlatmış ve sağlam kalmış bir çanta, size hala uzun yıllar hizmet edebilecek demektir ve yenisinde olabilecek, üretimden veya taşınma koşullarından dolayı oluşmuş, bazı kusurları içermeyecektir.

5. Samimi servis

İkinci el eşya satıcılarının tamamı olmasa da birçok spot eşya satışı yapan mağazada çok daha samimi ve dostça bir atmosfer vardır. Müşteri satıcı ilişkisi çok daha samimidir. Çok fazla müşteri akını olmadığı için de ihtiyaç duyduğunuz yardımı çok daha rahat alabilirsiniz.

6. Yeni ve farklı ürün bulma imkânı sağlar

İkinci el eşya satıcılarında hemen hemen her gün yeni ürün girişi yapılır. Bu sayede bugün bulamadığınız ürünü birkaç gün sonra bulabilirsiniz. Ayrıca bu tür mağazalara farklı birçok eşya gelir. Böylece özellik veya tarz anlamında çok daha fazla seçeneğiniz olacak demektir.

Alışveriş, tüketici hedefli ekonomimizin önemli bir parçasıdır. İkinci el mağazaları ve sundukları fırsatları iyi değerlendirmek gerekir. İkinci el eşya ticareti ekonomiyi desteklemenin, çevreyi korumanın ve benzersiz kıyafet ve eşya elde etmenin en iyi yollarından biridir.