Eski Eşya Alırken Satarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

İkinci el eşya piyasaları son yıllarda önemli bir ivme kazanmıştır. Pek çok insan ve firma bu alanda satış yaparak para kazanmakta ve karşılıklı olarak birbirine hizmet vermektedir. Son yıllarda 2. el eşya alım satımının artması, firmalar ve bireysel satış yapan kişiler için dikkat edilmesi gereken noktalar ortaya çıkarmıştır. İşte bugünkü yazımda eski eşya alır satarken nelere dikkat edilir? bu konuda size bilgi vermeye çalışacağım. Belirlediğim 5 maddeyi sizlerle paylaşacağım.

İkinci el eşya alırken ve satarken nelere dikkat etmeliyim?

1. Elinizde satmak istediğiniz herhangi bir eski eşya için alım yapan, ikinci el eşya alan firma bulmak için internet üzerinden araştırma yapmalısınız. Hangi şehirde yaşıyorsanız öncelikle o şehre ait firmalar arasından araştırma yapıp, uygun gördüğünüzle iletişime geçerek satmak istediğiniz ürünün bilgilerini paylaşmalısınız. Biz Ankara’da ikinci el eşya alan kaliteli bir firma olarak Ankara’nın bütün ilçelerine hizmet vermekteyiz. Sizler için en iyi fiyatı verip eşyalarınızı yerinde teslim alıyoruz.

2. Satmak istediğiniz ya da almak istediğiniz ikinci el ürünün garantisi devam ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda, satıcıdan garanti belgelerini istemeli veya alıcıya bu belgeleri teslim etmelisiniz. Bu durumda karşılıklı güvenli bir alışveriş yapılarak işlem gerçekleştirilmiş olur. Her türlü durumda ikinci el aldığınız ya da sattığınız ürün için garantisinin devam edip etmediği sormalısınız.

3. İkinci el eşya alırken ve satarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de sattığınız veya aldığınız ürüne fiyat biçmektir. Bu konuda almak veya satmak istediğiniz ikinci el eşya için önceden benzer ürünlerin satış fiyatları mutlaka internet üzerinden özenle araştırılmalıdır. Bu ürün bir araba da olabilir, bir mobilya da olabilir. Ürünün durumuna, sağlam ve dayanıklı olmasına, yıpranma durumuna ve kullanım yılına göre ortaya bir fiyat çıkacaktır. Benzer ürünlerin piyasada sahip olduğu değeri önceden bilmek veya öğrenmek, ikinci el eşya alırken veya satarken size avantajlar sağlar. Her zaman için ikinci el satmayı veya almayı düşündüğünüz ürünün bir de sıfır fiyatı bilinmelidir. Eğer ikinci el fiyatıyla arada çok uçurum yoksa fayda konusu iyice ele alınarak sıfıra yönelme konusu da mutlaka düşünülmelidir. Biz Ankara’da ikinci el eşya alan güvenilir bir firma olarak sizlerin satmak istediği ürünlere en iyi fiyatı verip, değerinden alıyoruz. Sizden sonra satın almak isteyen müşterilerimize de böylece daha kaliteli ürünler vermiş oluyoruz.

4. Satın almak istediğiniz bir ürünü deneme şansınız varsa deneme yoluna gitmekte her zaman fayda vardır. Örneğin bir mobilya alacaksanız, koltuğa oturup rahatlığına bakabilirsiniz ya da bir masa, sandalye, sehpa alacaksanız sağlamlığına, yıpranmışlığına dikkat edebilirsiniz. Ürünün detaylarını satıcıya sormak da iyi bir tercihtir. Birebir satıcıya soru sorma şansınız varsa mutlaka bu durumu değerlendirmenizi öneririm. İkinci el alacağınız eşya elektronik bir eşya ise, deneme yapma konusunu mutlaka değerlendirmelisiniz. İnternetten yapılan satışlarda fotoğraflara bakarak karar vermek her zaman iyi bir tercih olmayabilir. Eğer imkanınız varsa satıcıya deneme yapmak istediğinizi söylemekten çekinmeyin. Ancak elektronik eşyalar ikinci el olarak alınması her zaman belirli riskler taşıyan ürünlerdir. İkinci el eşya alan ve satan firmalar buna çok dikkat ederler. Satın alacağınız ürün grubuna göre yukarıdaki konulara azami önem göstermeniz sizin faydanıza olacaktır. Eski eşya alan ve satan bir firma olarak satın almak istediğiniz bir ikinci el eşya olması durumda dükkanımızda deneyebilir ve ürün hakkında bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde ikinci el eşya satmak istiyorsanız bu durumda da evinize veya ofisinize kadar gelip ürününüze uygun fiyatı vereceğiz. Anlaşılması durumunda ürünleri sizden nakit olarak alacağız.

5. Son madde olarak ise güvenirlik konusuna son derece önem vermeniz gerekmektedir. İster internet üzerinden, isterseniz fiziksel bir dükkandan eşya alım satımı yapacak olun, güven çok önemlidir. İnternet üzerinden alım yapacaksanız, satıcı profili ile ilgili yapılmış yorumlardan kişi veya firmanın güvenilir olup olmadığı ile ilgili çok net bilgiler elde edebilirsiniz. Daha önceki satışlardan alıcıların yaşadığı problemler ya da memnun kaldığı hizmetler ile ilgili yararlı bilgilere ulaşmak size satıcı hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir verecektir. Aynı şekilde fiziksel bir dükkan ile alım veya satım yapacaksanız, ürünlerin durumu, verilen hizmet, yerinde değerlendirme ve evinizden eşyanızı alma esnasında nakit ödeme gibi hizmetlerin olup olmadığına bakmalısınız.

İşte tüm bu yukarıda saydığım maddeler, eski eşya alırken satarken dikkat edilmesi gereken en önemli 5 maddedir. Bunlara genel olarak dikkat edildiği taktirde herhangi bir sorun yaşamadan alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her türlü bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.